Sureler

7 Ayetler 7 Ayeti Kerime Hangileridir

, hangileridir, vardır ki gök yere inse bunları okuyan kurtulur, 7 ayetler hakkında gelen rivayetler, 7 ayetler hakkında hadis var mı?

Muaz bin Cebel’den nakledildiğine göre 7 ayet vardır ki gök yere inse bunu okuyan kurtulur. 7 ayetler hangileridir? 7 ayet okumanın fazileti, 7 ayetler kaç defa okunmalı, 7 ayet Arapça ve Arapça yazılışı, Bu ayetlerin anlamları nelerdir?

7 Ayetler

 1. Yunus Suresi 107
 2. Ankebut Suresi 60
 3. Zümer Suresi 38
 4. Tevbe Suresi 51
 5. Hud Suresi 6
 6. Fatır Suresi 2
 7. Hud Suresi 56

7 Ayet Fazileti ve Sırları

Ali (r.a)’den nakledilen rivayete göre; Kim bu 7 ayeti kerimeyi sabah, akşam okursa Allah o kişiye bütün düşmanlardan, hasetçilerden ve hilelerden korur. Yapılan tüm tuzaklar boşa çıkar. Allah onu koruması, kendi himayesine alır.

İmam Şehabettin’in bir eserinde Kabül-Ahbar (r.a) dan naklettiği rivayetlerinde göre şöyle demiştir:

“Bu ayetleri okuduğum zaman gökyüzü yere inse ve yerle gök birbiri üstüne kapansa bana herhangi bir zarar olur diye hiç endişe duymam. Yüce Allah bana, bu ayetler sebebiyle bir çıkış yolu gösterip beni kurtarır.”

İlginizi Çekebilir:   Taha Suresi 82. Ayet

İmam Şehabettin yine bir rivayetinde Hz. Ali (r.a) den yaptığı bir rivayet şöyledir:

İlgili Makaleler

“Her kim bu ayetleri sabah ve akşam okumaya devam ederse Allah o kimseyi zamanın hilelerinden düşmanların ve hasetçilerin kurdukları tuzaklardan ve her çeşit şer ve belalardan korur ve kendini himayesi altına alır”

1- Yunus Suresinin 107. ayeti

Yunus Suresi 107 Türkçe:

Eğer Allah sana herhangi bir zarar verecek olursa, bil ki onu, O’ndan başka giderebilecek yoktur. Eğer sana bir hayır dilerse, O’nun lütfunu engelleyebilecek de yoktur. O, bunu kullarından dilediğine eriştirir. O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

Yunus Suresi 107 Arapça Okunuşu:

Ve-in yemseska(A)llâhu bidurrin felâ kâşife lehu illâ hu(ve)(s) ve-in yuridke biḣayrin felâ râdde lifadlih(i)(c) yusîbu bihi men yeşâu min ‘ibâdih(i)(c) vehuve-lġafûru-rrahîm(u)

Yunus Suresi 107 Arapça:

وَاِنْ يَمْسَسْكَ اللّٰهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُٓ اِلَّا هُوَۚ وَاِنْ يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلَا رَٓادَّ لِفَضْلِه۪ۜ يُص۪يبُ بِه۪ مَنْ يَشَٓاءُ مِنْ عِبَادِه۪ۜ وَهُوَ الْغَفُورُ الرَّح۪يمُ

2- Ankebut Sûresinin 60. âyeti

Ankebût Sûresinin 60 Türkçe:

Nice canlılar vardır ki, rızıklarını taşımazlar (yiyecek biriktirmezler). Onları da sizi de Allah rızıklandırır. O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Ankebût Sûresinin 60 Arapça Okunuşu:

Vekeeyyin min dâbbetin lâ tahmilu rizkaha(A)llâhu yerzukuhâ ve-iyyâkum(c) vehuve-ssemî’u-l’alîm(u)

Ankebût Sûresinin 60 Arapça:

وَكَاَيِّنْ مِنْ دَٓابَّةٍ لَا تَحْمِلُ رِزْقَهَاۗ اَللّٰهُ يَرْزُقُهَا وَاِيَّاكُمْۘ وَهُوَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ

3- Zümer Suresinin 38. âyeti

Zümer Sûresinin 38 Türkçe:

Andolsun, eğer onlara, “Gökleri ve yeri kim yarattı?” diye sorsan elbette, “Allah”, derler. De ki: “Peki söyleyin bakalım? Allah’ı bırakıp da ibadet ettikleriniz var ya; eğer Allah bana herhangi bir zarar dokundurmak isterse, onlar Allah’ın dokundurduğu zararı kaldırabilirler mi? Yahut Allah bana bir rahmet dilese, onlar O’nun rahmetini engelleyebilirler mi?” De ki: “Allah bana yeter. Tevekkül edenler ancak O’na tevekkül ederler.”

Zümer Sûresinin 38 Arapça Okunuşu:

Vele-in seeltehum men ḣaleka-ssemâvâti vel-arda leyekûlunna(A)llâh(u)(c) kul eferaeytum mâ ted’ûne min dûni(A)llâhi in erâdeniya(A)llâhu bidurrin hel hunne kâşifâtu durrihi ev erâdenî birahmetin hel hunne mumsikâtu rahmetih(i)(c) kul hasbiya(A)llâh(u)(s) ‘aleyhi yetevekkelu-lmutevekkilûn(e)

Zümer Sûresinin 38 Arapça:

وَلَئِنْ سَاَلْتَهُمْ مَنْ خَلَقَ السَّمٰوَاتِ وَالْاَرْضَ لَيَقُولُنَّ اللّٰهُۜ قُلْ اَفَرَاَيْتُمْ مَا تَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللّٰهِ اِنْ اَرَادَنِيَ اللّٰهُ بِضُرٍّ هَلْ هُنَّ كَاشِفَاتُ ضُرِّه۪ٓ اَوْ اَرَادَن۪ي بِرَحْمَةٍ هَلْ هُنَّ مُمْسِكَاتُ رَحْمَتِه۪ۜ قُلْ حَسْبِيَ اللّٰهُۜ عَلَيْهِ يَتَوَكَّلُ الْمُتَوَكِّلُونَ

4- Tevbe Suresinin 51. âyeti

Tevbe Sûresinin 51 Türkçe:

De ki: Allah’ın bizim için yazdığından başkası bize asla erişmez. O bizim mevlâmızdır. Onun için müminler yalnız Allah’a dayanıp güvensinler.

Tevbe Sûresinin 51 Arapça Okunuşu:

Kul len yusîbenâ illâ mâ keteba(A)llâhu lenâ huve mevlânâ(c) ve’ala(A)llâhi felyetevekkeli-lmu/minûn(e)

Tevbe Sûresinin 51 Arapça:

قُلْ لَنْ يُص۪يبَنَٓا اِلَّا مَا كَتَبَ اللّٰهُ لَنَاۚ هُوَ مَوْلٰينَاۚ وَعَلَى اللّٰهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

5- Hud Suresinin 6. âyeti

Hûd Sûresinin 6 Türkçe:

Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah’a ait olmasın. Her birinin (dünyada) duracakları yeri de, (öldükten sonra) emaneten konulacakları yeri de O bilir. Bunların hepsi açık bir kitapta (Levh-i Mahfuz’da yazılı)dır.

Hûd Sûresinin 6 Arapça Okunuşu:

Vemâ min dâbbetin fî-l-ardi illâ ‘ala(A)llâhi rizkuhâ veya’lemu mustekarrahâ vemustevde’ahâ(c) kullun fî kitâbin mubîn(in)

Hûd Sûresinin 6 Arapça:

وَمَا مِنْ دَٓابَّةٍ فِي الْاَرْضِ اِلَّا عَلَى اللّٰهِ رِزْقُهَا وَيَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَاۜ كُلٌّ ف۪ي كِتَابٍ مُب۪ينٍ

 

6- Fatır Suresinin 2. âyeti

Fâtır Sûresinin 2 Türkçe:

Allah, insanlar için ne rahmet açarsa, artık onu tutacak (engelleyecek) yoktur. Neyi de tutarsa, bundan sonra onu gönderecek yoktur. O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Fâtır Sûresinin 2 Arapça Okunuşu:

Mâ yeftehi(A)llâhu linnâsi min rahmetin felâ mumsike lehâ(s) vemâ yumsik felâ mursile lehu min ba’dih(i)(c) vehuve-l’azîzu-lhakîm(u)

Fâtır Sûresinin 2 Arapça:

مَا يَفْتَحِ اللّٰهُ لِلنَّاسِ مِنْ رَحْمَةٍ فَلَا مُمْسِكَ لَهَاۚ وَمَا يُمْسِكْۙ فَلَا مُرْسِلَ لَهُ مِنْ بَعْدِه۪ۜ وَهُوَ الْعَز۪يزُ الْحَك۪يمُ

7- Hud Suresinin 56. âyeti

Hud Suresinin 56 Türkçe:

“İşte ben, hem benim, hem sizin Rabbiniz olan Allah’a dayandım. Yeryüzünde bulunan hiçbir canlı yoktur ki, Allah, onun perçeminden tutmuş olmasın.[275] Şüphesiz Rabbim dosdoğru bir yol üzerindedir.”*

Hud Suresinin 56 Arapça Okunuşu:

İnnî tevekkeltu ‘ala(A)llâhi rabbî verabbikum(c) mâ min dâbbetin illâ huve âḣiżun binâsiyetihâ(c) inne rabbî ‘alâ sirâtin mustekîm(in)

Hud Suresinin 56 Arapça:

اِنّ۪ي تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّٰهِ رَبّ۪ي وَرَبِّكُمْۜ مَا مِنْ دَٓابَّةٍ اِلَّا هُوَ اٰخِذٌ بِنَاصِيَتِهَاۜ اِنَّ رَبّ۪ي عَلٰى صِرَاطٍ مُسْتَق۪يمٍ

 

7 Ayetler rivayeti sahih midir?

Ancak şunu söylemek gerekiyor 7 Ayeti Kerime rivayetinin herhangi bir sahih kaynağını bulamadık. Bu rivayetlerin asılsız ve herhangi bir gerçeklik payı bulunmamaktadır.

Daha Fazlası

Ali İmran Suresi Türkçe Meali
Kaderle İlgili Ayetler

Youtube Kanalımızı Takip Ediyor Musunuz?

İlginizi Çekebilir:   Ali İmran Suresi 26 ve 27. Ayetler
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

9 Yorum

 1. Hz Ali (r.a)’den nakledilen bir rivayete göre;

  Her kim bu 7 ayet-i kerimeyi sabah ve akşam okur ise Allah o kişiye zamanın bütün düşmanlarından, hasetçilerinden ve hilelerinden korur. Onun için yapılan tüm tuzaklar yok olur. Allah onu kendi himayesine alır.

  Bunun kaynağı nedir nerede yazıyor?

 2. Bu rivayet tamamen uydurmadır hiç bir kanıtı ve kaynağı yoktur. Hz Ali efendimize atılmış bir iftiradir.

  1. Nereyi araştırdın. Nasıl karar verdin buna. Bizede söyle bizde bakalım. Hepiniz alım olmuşsunuz. İşiniz gücünüz yok sallayıp duruyorsunuz.

   1. Sen neyi araştırdında doğru bir rivayet olduğuna karar verdin. ? Bana sahih kaynağını bul tövbe edeceğim ve senden özür dileyecegim.

    1. İlgili ayetlerin birlikte geçtiği bilinen tek yer Büyük Cevşen / Hizbü’l-Hakaik içerisinde yer alan Şah-ı Nakşibendi’nin “Evrad-ı Bahaiye / Evrad-ı Kudsiye”si içinde bulunmasıdır. Bu evradın sondan 4. sayfasında bu ayetler olduğu gibi geçmektedir.

     1. Bu sahih bir kaynak değildir. Cevşen dediğiniz şey şianın kullandığı uyduruk bir bidattir.

      Şii kaynaklarında Musâ el-Kâzım – Ca’fer es-Sâdık – Muhammed el-Bâkır – Zeynelâbidîn – Huseyin ve Ali tarîkıyle Peygamber’e isnâd edilir :

      “ALLAH c.c. Cevşen-i Kebiri dünyayı yaratmadan 50 bin yıl önce arşa yazmıştır. Bu duayı okuyan veya yazılı olarak üzerinde bulunduran kimse, dünyada her türlü beladan, afet, hastalık, yangın ve soygundan korunduğu gibi ALLAH ile kendisi arasında perde kalmaz ve bütün istekleri yerine getirilir. Cevşen-i Kebir ile ALLAH’a münacatta bulunan kimseye, Bedir şehidleri derecesinde 900 bin şehid sevabı verilir. Bu duayı kefeninin üzerine yazan mumin ise azab görmez. Onu okuyan kimse, dört semavi kitabı okumuş gibi olur, her harfi için kendine Cennette iki ev ile iki zevce verilir, ayrıca insan ve cinlerden olan bütün mûminlerinki kadar sevab kazanır, asla Cehenneme girmez.”

      Bunlar size bazı tarikatleri hatırlatmıyor mu?.

   1. Sofi olduğunuz için sizin anlayışınızda olmayan herkes vahhabi. Çok fazla şeyhinizi düşünmekten aklınızı kullanamaz hale gelmişsiniz. Birazcık Kuran birazcık hadis okuyunda tevhidi öğrenin önce. Sizin dininiz size Bizim dinimiz bize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu