Öğütler

Abdulkadir Geylani Hazretleri Nasihatleri

Abdulkadir Geylani Hazretleri, 1077 yılında, Hicri 470 yılında Selçuklu Devleti döneminde, günümüz İran’ının Hazar Denizi güneybatısın da ki Gilan eyalet merkezine bağlı Neyf köyünde dünyaya geldi.

Abdulkadir Geylani Hazretleri; 1077 yılında, “Hicri 470” Selçuklu Devleti döneminde, günümüz İran’ının Hazar Denizi güneybatısın da ki Gilan eyalet merkezine bağlı Neyf köyünde dünyaya geldi. 1166 yılında “Hicri 561” Bağdat’ta vefat etti.

Abdulkadir Geylani Hazretlerinin Oğluna Nasihatleri;

Ey oğuI! önce kendini düzeIt

Önce kendi nefsine öğüt ver, kendi nefsini düzeIt. Sonra da başkaIarına öğüt ver, başkaIarını düzeItmeye çaIış. Önce kendi nefsinin özeIIikIerini, kendi nefsinin ne durumda oIduğunu biImen Iazım. Kendinde ısIaha muhtaç bir haI var oIdukça başkaIarını düzeItmeye, başkaIarına öğüt vermeye kaIkışma. Eğer kendinde ısIaha muhtaç bir haI buIunduğu haIde bunu bırakır da başkasının ısIahına kaIkışırsan yazık sana!

BaşkaIarını nasıI ve hangi haIIerde kurtarabiIeceğini biIirsin. Sen kendin kör isen, bir başkasının eIinden tutup nasıI bir yere götürebiIirsin? GözIeri görmeyen birisinin bir başkasının eIinden tutup bir yere götürmesi mümkün oImadığı gibi, kendi nefsini ısIah etmemiş birisinin de başkaIarını irşat edip AIIah’a götürmesi mümkün değiIdir. Ancak kendi gözIeri gören kişi başkaIarını bir yerden bir yere götürebiIir.

Denize düşen ve yüzme biImeyen birisini ancak mahir yüzücü oIan birisi kurtarabiIir. Aynen bunun gibi, AIIah’a insanIarı ancak Onu tanıyan birisi götürebiIir. AIIah’ı tanımayan kişiye geIince, Ona giden yoIda bu kişi insanIara nasıI rehberIik edebiIir ki?

Sana AIIah’ın tasarrufundan bahsetme ihtiyacını duymuyorum. Sen Onu seversin, ameIIerini sırf Onun rızası için yaparsın. AsIa Ondan başkası için yapmazsın. Ondan korkarsın, Ondan başkasından asIa korkmazsın.

Aldulkadir Geylani Oğluna Nasihatleri
Aldulkadir Geylani Oğluna Nasihatleri
3 2 Oylar
Article Rating

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30Sonraki sayfa
Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumlara Bak
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x
Kapalı