Genel

Ailenizle İzleyebileceğiniz En İyi Dini Filmler

İslamın ilk yılları onun öncesi ve sonrasını anlatan bu filmleri ailenizle birlikte izleyebilirsiniz.

Hem dini inançların aktarıldığı hem de tarihi olayların bahsedildiği dini filmler, filmler arasında ayrı bir öneme sahiptir. Ülkemizde Ramazan ayı içinde dini filmlerin izlenme oranı her zaman daha yüksek olsa da biz sizler için her zaman izleyebileceğiniz bir liste yapmaya çalıştık. Sizler için ailecek izlenilecek en iyi 10 filmi derledik. İşte ailenizle birlikte izleyebileceğiniz en iyi dini filmler ve detayları.

1. Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu / The Message (1976)

Çağrı Filmi - The Message 1976
Çağrı Filmi – The Message 1976

IMDB: 8.2 puan – Sinemalar: 8.8 puanFragmanı İzle

Cahiliye Devri olarak bilinen 6. Yüzyılında Mekke’yi anlatan film de şehrin ileri gelenlerinin alkol, uyuşturucu ve kölelik gibi maddelerin pençesinde acımasız bir şekilde yönetildiği anlatılmaktadır. Diri diri toprağa gömülen kız çocuklarının anlatıldığı oldukça acımasız bir devir ele alınır. Bu denli karanlık bir dönemde Hz. Cebrail tarafından ziyaret edilen son peygamber Hz. Muhammed insanları tek bir Tanrı’ya tapmaya davet eder. Ayrıca şehirde hüküm süren vahşide olan bütün metotların karşısında durur.

Allah tarafında inen bir ayet ile Hz Muhammed silaha sarılmaya ve Mekke ordularına karşı direnmeye davet edilir. Bedir savaşı ordunun tecrübesiz olmasına rağmen büyük bir zafer ile kazanılır. Uhud savaşından sonra ise 10 yıllık bir barış ile beraber bu süre içinde İslam’ı yaymak adına iyi bir fırsat elde edilir. Arap yarımadasına hızlı bir şekilde Muhammed’in Allah’ın elçisi olduğu ve Allah’tan başka bir tanrı olmadığı yayılır. Aynı zamanda Çağrı filmi Oscar’a aday olarak gösterilmiş önemli bir yapıttır.

2. Malcolm X (1992)

Malcolm X 1992
Malcolm X 1992

IMDB: 7.7 puan – Sinemalar: 8.5 puanFragmanı İzle

Malcolm x, dönemindeki birçok siyahi vatandaş gibi oldukça zorlu ve acı dolu bir hayat geçirir. Bu olumsuz şartlar onu yaşayabilmek için küçük hırsızlıklar yapan birine dönüşmeye zorlar. Suçlarından dolayı hapishaneye gönderildiğinde ise bambaşka bir kimlik edinmeye başlar. Burada dahil olduğu ilginç toplulukta dinin de yardımıyla gerçek kimliğini bulur. Vakti gelip dışarı çıktığında ise bambaşka biri olmuştur. Artık kendilerini suçlu olmaya zorlayan genel zihniyete karşı başkaldırma zamanıdır.

Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından biri olan Malcolm X’in hayatı, Spike Lee’nin yaratıcı bakış açısı ile beyazperdeye aktarılıyor. Başrollerde ise çarpıcı oyunculuğuyla Denzel Washington yer alıyor.

3. Ashab-ı Kehf Mağara Arkadaşları (1997)

Ashab-ı Kehf (1997) Ashab-ı Kehf Mağara Arkadaşları
Ashab-ı Kehf (1997) Ashab-ı Kehf Mağara Arkadaşları

IMDB: 7.1 – Sinemalar: 8.8Fragmanı İzle

“Yoksa sen Ashab-ı Kehf’i ve Rakim’i şaşılacak ayetlerimizden mi sandın?” Onlar Rablerine iman etmiş ve Allah’ın da hidayetlerini artırdığı gençlerdi. Bunun gereğini imanlarını zalim hükümdar karşısında haykırarak yerine getirdiler. Allah da onları zalimlerin elinden kurtararak kıyamete kadar anılacak bir mucize yaptı. 300 yılı aşkın süre ile bir mağarada uyuyan bir avuç mü’min gencin hikayesi.

Ashab-ı Kehf, İsa (a.s)’in dini üzere amel eden birkaç genç olup, bunlar kendilerini putlara taptirmak veya öldürmek için takip eden roma toplumu ve bölge valisine karsi mücâdele ve dinlerini korumak üzere daga çikmis, magaraya gizlenmislerdi. Cenâbi Hak onlari düsmanlarindan korumak ve öldükten sonra dirilmeye ibret ve isaret kilmak için üçyüzdokuz yil magarada uyuttu. uyandiklari zaman birkaç saat uyuduklarini sandilar. içlerinden birisi, bir seyler almak için kasabaya inince bir kaç asir önceki gümüs para, olayin anlasilmasina yol açti. böylece topluma, öldükten sonra dirilmenin uygulamasi gösterilmistir…Olay Kuran-ı Kerimde Kehf suresinde geçer..ayrıca incilde yedi uyurlar diye bahsedilir.

4. Çöl Aslanı Ömer Muhtar (1980)

Ömer Muhtar Çöl Aslanı 1980
Ömer Muhtar Çöl Aslanı 1980

IMDB: 8.4 – Sinemalar: 8.6Fragmanı İzle

Diktatör Mussolini Müslüman yerlileri yok etmek için 20 yıl boyunca Afrika’da şiddet politikası sürdürür.

Generallerinden Rodolfo Graziani’i Libya valisi olarak atar ve isyancılar diye nitelendirdiği insanları yakalayarak cezalandırılmalarını ister. Libya’da direniş Ömer Muhtar önderliğinde yürür. Mesleği öğretmenlik olan Ömer Muhtar İtalyan birlikleri ile savaşır.

Daha önce Mustafa Akkad’la Çağrı: İslamiyet’in Doğuşu (The Message) filminde çalışan Oscar ödüllü aktör Anthony Quinn, bu filmde de Ömer Muhtar rolünde karşımıza çıkıyor.

Filmin çekimi için ihtiyaç duyulan savaş sahnelerinde askeri birlikler kullanılmış. Film için kasaba inşa edilerek 400 bina yapılmış ve akrep sokması ile sıcaklara karşı koymak için de bir tıp merkezi kurulmuş.

5. Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi (2015)

Hz. Muhammed Allah'ın Elçisi 2015
Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi 2015

IMDB: 7.5 – Sinemalar: 7.5Fragmanı İzle

Film, 7. yüzyılda Mekke’de ve Hz. Muhammed’in etrafında gelişen olayları konu ediniyor. Abraha’nın fil ordusuyla Mekke’ye yönelişi sebebiyle tedirgin olan Mekke halkı çaresizdir. Hz. Muhammed’e hamile olan Hz. Amine geri kalan Mekke halkı gibi kaçıp dağlara saklanamaz. Abraha kimseciklerin olmadığı şehri kolayca ele geçirebileceğini düşünür ancak filler Mekke’ye doğru bir adım dahi atmaz.

Ardından milyonlarca ebabil kuşu, Abraha’nın ordusunu taş yağmuruna tutarak yok ederler. Bu olaydan tam bir ay sonra Hz. Muhammed doğmuştur. Hz. Amine’nin kucağındaki minik bebek dünyayı kökünden değiştirecektir.

6. Kertenkele (Marmoulak) (2004) Komedi Filmi

Kertenkele (Marmoulak) 2004 - İran Yapımı Komedi Filmi
Kertenkele (Marmoulak) 2004 – İran Yapımı Komedi Filmi

IMDB: 8.5 – Sinemalar: 8.7Fragmanı İzle

Uslanmaz bir suçlu olan Kertenkele Rıza yakalanıp hapse atılır. Ancak hapisten kaçmak için molla giysisine bürünür ve bunun üzerine umulmadık olaylar gelişir.

7. Hz. Ömer Dizisi (2012)

Hz. Ömer 2012 Dizi
Hz. Ömer 2012 Dizi

IMDB: 9.1 – Sinemalar: 9.1Fragmanı İzle

Halifeliği ile İslam tarihinin çok önemli bir dönemine damga vurmuş, adalet ve muhakemenin evrensel kanunlarını şekillendirmiş, adalet timsali bir halifenin yaşamını anlatan muhteşem bir prodüksiyon.

Hz. Ömer dizisi, yapım aşaması 2 yıldan fazla süren, on binlerce oyuncu ve figüran kullanılan, Arap televizyon tarihinin en büyük ve pahalı prodüksiyonu. Bu dizinin efektleri Hollywood’da birçok başarılı çalışmaya imza atan BUF tarafından hazırlandı. BUF; daha önce, Avatar, Matrix, Spiderman gibi filmlerin özel efektlerini gerçekleştirmişti. Bu önemli prodüksiyonun müzikleri ise tanıdık bir isme ait: Fahir Atakoğlu.

Evrensel bilginin koruyucusu, ileri görüşüyle bir ulusu yönlendiren İslam tarihinin en önemli liderlerinden biri olan Hz. Ömer’in hayatını anlatan 31 bölümlük bir dizi.

0 0 Oy
Article Rating

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumlara Bak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşmak ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x
Kapalı