Sureler

Ayetel Kürsi Anlamı ve Fazileti

Ayetel Kürsi Anlamı: Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi

Ayetel Kürsi anlamı ve fazileti, Bakara Suresinin 255. ayetidir. Peygamberimizin (s.a.v) ayetlerin efendisidir diye buyurduğu için en büyük ayet anlamına gelen Ayetel Kürsi denilmiştir.

Bir çok Müctehid ve alimden günümüze Ayetel Kürsinin faziletleri hakkında bir çok bilgi gelmiştir. Akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca okumanın bir çok faydasının olacağı söylenmektedir.

Ayetel Kürsi Arapça Okunuşu

Allahû la ilahe illa hûvel hayyûl kayyum, la te’huzûhu sinetûv vela nevm, lehu ma fis semavati ve ma fil ard, men zellezi yeşfeu indehu illa bi iznih, ya’lemû ma beyne eydihim ve ma halfehûm, ve la yûhıytune bi şey’im min ilmihi illa bi ma şa’, vesia kûrsiyyûhûs semavati vel ard, ve la yeudûhu hıfzuhûma ve hûvel aliyyûl azim

Ayetel Kürsi Anlamı

Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Diridir, kayyumdur. O’nu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. İzni olmaksızın O’nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar O’nun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek O’na güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

Ayetel Kürsi Faziletleri

“Cibril bana geldi. ‘Cinden bir ifrit sana tuzak kurmak istiyor. Yatağına girdiğin zaman Âyetü’l-kürsi’yi oku. Yani yatmadan evvel Âyetü’l-kürsi’yi oku.’ dedi.”

İlgili Makaleler

“Kim farz olan her namazın ardından Âyetü’l-kürsi okursa, ondan sonraki namaza kadar mahfuz kalır.” (Bu hadis sebebiyle her farz namazdan sonra Âyetü’l-kürsi okunur.)

“Kim sabah çıkınca Âyetü’l-kürsi ile ‘Ha-mim tenzilül kitabi minellahil azizil alim’ suresinin evvelindeki iki âyeti okursa, o gün akşama kadar (bela ve kazalardan) mahfuz kalır. Kim de akşama dahil olunca onları okursa o gece sabahlayıncaya kadar mahfuz (bela ve kazalardan) olur.”

“Uyurken Âyetü’l-kürsi okuyana şeytan yaklaşmaz.”

Ayetel Kürsi Fazileti

Muhammed b. İsâ’dan nakledildiğine göre İbnü’l-Aska’ şöyle der:

“Adamın biri Hz. Peygamber’e gelip,

‘Kur’an’ın en faziletli âyeti hangisidir?’ diye sordu. Resulullah (asm.) şöyle buyurdu:

Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm… ” (Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Dâvûd, el-Huruf ve’l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142).

Başka bir hadisi şerifte;

“Kur’an’ın en faziletli âyeti Bakara sûresindeki Âyetü’l-kürsi’dir. Bu âyet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır. ” (Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’an, 2)

Resulullah (s.a.v.) bir defa Ka’b oğlu Ubey’e, ezberinde olan ayetlerden hangisinin daha yüce olduğunu sormuş,Allah ve Resulu daha iyi bilir.”  cevabını alınca, soruyu tekrar etmiş, bunun üzerine Ubey, bildiği en yüce âyetin  “Allahu lâ ilâhe illâhüve’l-Hayyu’l-Kayyûm” olduğunu söylemiştir.  Resulullah (asm) aldığı cevaptan memnun olarak Ubey’in göğsüne vurarak  “Ey Ebû Münzir! İlim sana kutlu olsun. ” buyurmuştur.

(Ebû Dâvûd, Vitir,17)

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

“Ayetül kürsi Kuran ayetlerinin şahıdır.” (Tirmizi, Fedailü’l-Kur’an, 2)

Bu ayeti kerimede Cenab-ı Allah’ın yüceliği, sıfatları, kainatta meydana gelen büyük olayların tamamen onun iradesi doğrultusunda vuku bulduğu, onun isteği ve izni olmadan hiç bir kimsenin başkasına şefaat edemeyeceği, O’nun kürsüsü, göklerde ve yerdekilerin ona ait olduğu hakkında bilgi verilmektedir.

Ayetel Kürsi Dinle (Hafız Abdulbasit Abdüssamed)


Arapça Yazılışı

اَللّٰهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Ebu Hureyre şöyle rivayet etmiştir: “Resulüllah’ı dinledim, minberi üzerinde Hazreti Musa’dan haber veriyordu. İsrail oğulları Hazreti Musa’ya: “Ey Musa! Senin Rabbin uyuyor mu?” diye sordular. Hazreti Musa da onlara: “Allah’tan  sakınınız” deyip onları böyle sorulardan menetmeye çalıştı. Bunun üzerine Allah bir meleği Musa’ya gönderdi. Üç gün üç gece onun uyumamasını sağladı. Sonra ona iki şişe verdi. Her birisi bir elindeydi. Onları korumasını emretti.

Zaman zaman Musa uyuyor, elleri birbirlerine vurulacak şekle yaklaşınca uyanıp onları birbirinden uzaklaştırıyordu. Sonunda şişeleri birbirine değdirecek tarzda uyudu ve şişeleri kırdı. Allah Musa’ya: “Eğer ben uyusaydım elinden düşen iki camın helak oluşu gibi, gökler ve yerler böylece düşer, helak olurlardı” diye vahyetti.” Ayetü’l-Kürsi işte bu kıssanın ardından indirilmiştir. (Alusi, 2/8-9; Ali Arslan, 2/227-239)

Peygamberimizin Ayetel Kürsi Hakkında Hadisleri

Hz. Muhammed (S.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Her şeyin bir şerefi var. Kur’an-ı Kerim’in şerefesi de Bakara suresidir. Bu surede bir ayet vardır ki, Kur’an ayetlerinin efendisidir bu ayet “Ayetel Kürsidir”. (Tirmizi)

“Cibril bana geldi “cinden bir ifrit sana tuzak kurmak istiyor yatağına girdiğin zaman Ayetel Kürsi’yi oku” dedi.

Adamın biri  Peygamber (s.a.v)’e gelip,

‘Kuran’ın en faziletli ayeti hangisidir?’ diye sordu.

Resulullah (as.) şöyle buyurdu:

“Âllah’u Lâilâhe illâ huve’l-Hayyu’l-Kayyûm”

(Müslim, Müsafirîn, 258; Ebû Dâvûd, el-Huruf ve’l-Kiraa, 35; İbn Hanbel, V/142).

 

Ayetel Kürsi Fazileti ve Anlamı Ayetel kürsi hadisi
“Kuran’ın en faziletli ayeti Bakara suresindeki Ayetel kürsi’dir. Bu ayet bir evde okunduğu zaman şeytan oradan uzaklaşır. ”
Ayetel Kürsi - Bakara Suresi 255
Ayetel Kürsi – Bakara Suresi 255

Youtube Kanalımızı Takip Ediyor Musunuz?

2 Yorum

  1. Şu aşağıya eklediğim yazınızda paylaşılan rivayet kadar sahihtir acaba daha önce böyle bir rivayete hiç denk gelmedim

    Ebu Hureyre şöyle rivayet etmiştir: “Resulüllah’ı dinledim, minberi üzerinde Hazreti Musa’dan haber veriyordu. İsrail oğulları Hazreti Musa’ya: “Ey Musa! Senin Rabbin uyuyor mu?” diye sordular. Hazreti Musa da onlara: “Allah’tan sakınınız” deyip onları böyle sorulardan menetmeye çalıştı. Bunun üzerine Allah bir meleği Musa’ya gönderdi. Üç gün üç gece onun uyumamasını sağladı. Sonra ona iki şişe verdi. Her birisi bir elindeydi. Onları korumasını emretti.

    Zaman zaman Musa uyuyor, elleri birbirlerine vurulacak şekle yaklaşınca uyanıp onları birbirinden uzaklaştırıyordu. Sonunda şişeleri birbirine değdirecek tarzda uyudu ve şişeleri kırdı. Allah Musa’ya: “Eğer ben uyusaydım elinden düşen iki camın helak oluşu gibi, gökler ve yerler böylece düşer, helak olurlardı” diye vahyetti.” Ayetü’l-Kürsi işte bu kıssanın ardından indirilmiştir. (Alusi, 2/8-9; Ali Arslan, 2/227-239)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu