Hadisi Şerif

Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi Fazileti

Cemaatle namaz kılmanın önemi konusunda şunu söyleyebiliriz, Müslümanların birbiriyle devamlı görüşmeleri, hal ve hatır sormaları, yardımlaşmaları konusunda çok önemli bir yere sahiptir.

İslam dininde cemaatle namaz kılmak önemli ve dikkate alınması gereken bir durumdur. Cemaatle namaz kılmanın önemi ve faziletleri hakkında hakkında Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurmaktadır;

“Kişinin cemaatle kıldığı namazın sevabı evinde ve çarşıda (iş yerinde) kıldığı namazından yirmi beş kat fazladır. Şöyle ki, abdest alınca güzel bir abdest alır, sonra mescide gider, evinden çıkarken sadece mescid gayesiyle çıkmıştır. Bu sırada attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir günahı affedilir. Namazı kıldı mı, namazgahında olduğu müddetçe melekler ona rahmet okumaya devam ederler ve şöyle derler:

“Ey Rabbimiz buna rahmet et, merhamet buyur.”

Sizden herkes, namaz beklediği müddetçe namaz kılıyor gibidir.

Kaynak: Buhari, Ezan 30, Cuma 2, Müslim, Salat 272 (649), Ebu Davud, Salat 49, (559), Tirmizi, Salat 245, (330), İbnu Mace, Mesacid 16, (788)

Kur’an-ı Kerim’de Allah (cc) cephede cihad ederken, en tehlikeli bir yerde ve zaman da bile cemaatle namaz kılmaktan bahsetmektedir.

“Ey Resulüm! Sen müminlerin içinde olup da onlara namaz kıldıracak olursan, onlardan bir kısmı sana tabi olarak namaza dursun ve silahlarını yanlarına alsınlar.” (Nisa, 4/102)

Allah Resulü bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır;

“Üç kişi bir köyde veya sahrada bulunur ve cemaatle namaz kılınmazsa, şeytan onlara hakim olur. Öyleyse cemaatten ayrılma. Çünkü sürüden ayrılanı kurt yer.” (Ebu Davud, salat, 46)

Cemaatle namaz kılmanın önemini ifade eden bu hadislerden hareketle Hanbeliler, cemaatle namaz kılmanın erkeklere farzı ayın, Şafiler de farzı kifaye olduğunu söylemişlerdir.

 “Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, ateş yakılması için odun toplanmasını emretmeyi, sonra da namaz için ezan okunmasını, daha sonra da bir kimseye emredip imam olmasını, sonra da cemaatle namaza gelmeyenlere gidip evlerini yakmayı düşündüm.” (Buharî, Ezan, 29; Müslim, Mesacid, 251)

Meleklerin Rableri huzurunda saf bağlayıp durdukları gibi saf bağlasanız ya
Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi – Meleklerin Rableri huzurunda saf bağlayıp durdukları gibi saf bağlasanız ya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu