Genel

Günah İşleyen Tövbe Ederek Günahlarından Kurtulabilir mi?

Günah İşleyen Tövbe Ederek Günahlarından Kurtulabilir mi?

İnsan fanidir, acizdir. Acziyetinin farkında olan insan ise hayatını belirli kaideler çerçevesinde yaşamaya gayret gösterir. Nitekim nefsanî arzular ve duygular bazen bu kaidelerden daha ağır basabilir ve kişi günaha düşer. Her insanın günah işleme potansiyeli bulunmaktadır. İnsan iradesi, kalbi, zihni sürekli olarak iyi olma erdemi ile baş başa olmak istese de bazen kişi kendini günah işlemekten alıkoyamaz.

Vicdan muhasebesi yapıldığında ise kişi bu günahlardan pişmanlık duyarak bağışlanma isteyebilir. Bazen ise kişi çok günahkar olduğunu düşünerek tövbe etmekten kaçabilir. Bu ayrımda akıllara “Tövbe ederek günahlardan kurtulunabilir mi?” sorusu geliyor.

Müslüman bir kimsenin Allah ile arasındaki sınır korku ile ümit olmalıdır. Kişi Allah’tan korkmalı, ancak Allah’ın merhametinin bir annenin evladına olan merhametinden fazla olduğunu aklına getirmelidir. “Nasılsa günahkarım.” diyerek af dilemekten kaçan insan, bile bile kendini ateşlere atan bir insandan farksızdır.

Ayrıca İslam dini kolaylık ve hoşgörü dinidir. Affetmek mümkün olmasaydı, özür dilemek eylemi yaratılmazdı. Hal böyle olunca yaratan Rabbi’nden özür dilemek isteyen insana tövbe etme şansı verilmiştir. Kuran’ı Kerim’de pek çok ayet bu konunun önemini vurgulamaktadır. Allah’u Teâlâ Tahrim Suresi 8. ayette “Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabbiniz, sizin kötülüklerinizi affeder.” buyurmuştur.

Pek çok hadisi ile peygamber efendimiz de günah işleyenleri bağışlanma dilemeye sevk etmiştir. Günahsız olan Allah Resulü dahi özür diliyorsa, biz aciz ve günahkar kulların da el açarak aman dilemesi gerekir. “Bazen kalbimin perdelendiği olur. Ama ben Allah’a günde yüz defa istiğfar ediyorum. (Müslim) diyen bir peygamberin ümmeti olarak ise bağışlanma dilenmek ve günahlarımızın affedileceğini düşünmek gerekir. Salih bir niyetle yapılan tövbeleri Rabbimiz Tevbe Suresi 104. ayette kabul edeceğini müjdelemektedir.

İnternetten Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu