Dualar

Yunus Peygamberin Duası

Yunus Peygamberin duası; “Senden başka ilah yoktur; seni tenzih ederim. Gerçekten ben nefsine zulmedenlerden oldum” Enbiya Suresi 87

Yunus Peygamberin Duası Arapça Okunuşu: Veżâ-nnûni iżżehebe muġâdiben fezanne en len nakdira ‘aleyhi fenâdâ fî-zzulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu mine-zzâlimîn(e)

Yunus Peygamberin Duası Fazileti

Allah Resulü şöyle buyurdu; “Birinize dert ve belâ gelince, Yunus Peygamberin duasını okusun! Allah-u Teala, Onu muhakkak kurtarır.”

Arapçası;

وَذَا النُّونِ اِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ اَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَيْهِ فَنَادٰى فِي الظُّلُمَاتِ اَنْ لَٓا اِلٰهَ اِلَّٓا اَنْتَ سُبْحَانَكَۗ اِنّ۪ي كُنْتُ مِنَ الظَّالِم۪ينَۚ

İlgili Makaleler

Enbiya Suresi 87. Ayetin Tamamı: Kendisini balığın yuttuğu Yunus’u da an. Hani bir vakit O, toplumuna kızarak gitmişti. Bizim kendisini sıkıntıya sokmayacağımızı toplumunun arasından kaçmakla kendisini kurtaracağını sanmıştı. Nihayet balığın karnında, karanlıklar içinde kalıp: “Senden başka gerçek ilah yoktur, sınırsız kudret ve yüceliğinle sen, her şeyin üstündesin, doğrusu ben yapılması gerekeni yapmamak suretiyle kendime haksızlık edenlerdenim!” diye dua etmişti.

Yunus Peygamberin Lakabı

Zünnun, Hazreti Yunus peygamberin lakabıdır. Balık tarafından yutulduğu için Yunus Peygambere Zünnun lakabı verildiği söylenir. Putlara tapan Nineva (Ninova) halkını tevhid dinine davet etmekle görevlendirilmiş olan Hz. Yunus Aleyhisselam, halkı uzun süre dine davet etmesine rağmen kendisine çok az kimse iman etmişti. Bu durum karşısında ümidini yitiren Yunus, kavmine kızmış, onların başına gelecek bir musibetten kendisini kurtarmak için gemiye binip şehirden uzaklaşmıştır.

Denize Atılması

Bindiği gemi, yükünün fazla olması sebebiyle batmaya yüz tutunca geminin yükünü hafifletmek üzere çekilen kura neticesinde denize atılmış ve bir balık tarafından yutulmuştur. İşte Yunus Peygamberin yaptığı duadan maksat bu balığın karnında iken yaptığı duadır. Yüce Allah Yunus’un duasını kabul ederek onu bu sıkıntıdan kurtarmış, balık onu hasta bir halde açık bir yere bırakmıştır; Yunus iyileştikten sonra tekrar kavmine dönmüştür. Kendilerinden ümit keserek terk ettiği kavmi ise, sonunda gerçeği görerek putperestliği bırakmışlar, tövbe edip Allah’ın birliği inancına döndükleri için azaptan kurtulmuşlardır.

Hz. Yunus (a.s) ve Kavmi

Başka bir rivayete göre Hz. Yunus kavmine, inanmadıkları takdirde bir azaba uğrayacaklarını bildirmiş, ancak onlar tövbe edip imana geldikleri için bu azap tahakkuk etmemiştir. Onların imana geldiklerinden habersiz olan Yunus (a.s), belirttiği azabın vaktinde gerçekleşmediğini görünce kendisinin alay konusu olacağını düşünerek kızgın bir halde kavminden ayrılıp gitmiştir.

Hz Yunus Peygamberin Duası
Hz Yunus Peygamberin Duası

Kuranlı Hayatlar Youtube

İlginizi Çekebilir:   Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Okunacak Dua
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

2 Yorum

  1. Birde şu reklamları düzeltseniz çok iyi olacak. Saçma sapan reklamlar çıkıyor yönetici kardeşler haberiniz olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu