Genel

İmanın Esasları, İmanın Şartları

İmanın esasları, imanın şartları altıdır, Allah’a iman, ahirete iman, meleklere iman, kitaplara iman, peygamberlere iman, kadere iman. Bir kimsenin mümin olabilmesi için bu altı iman esasının tamamına inanması ve iman etmesi gerekir.

İmanın Esasları, İmanın Şartları;

  1. Allah’a İman
  2. Meleklere İman
  3. Kitaplara İman
  4. Peygamberlere İman
  5. Ahirete İman
  6. Kadere İman

Bir kimsenin mümin olabilmesi için bu altı iman esasının, iman şartlarının tamamına inanması ve iman etmesi gerekmektedir.

1. Allah’a İman;

“Yalnız sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz.” (Fatiha Suresi 5)

2. Meleklere İman;

Eğer onlar büyüklük taslarlarsa, bilsinler ki Rabbinin yanında bulunan melekler, gece gündüz hiç usanmadan O’nu tespih ederler. (Fussilet Suresi 38)

3. Kitaplara İman;

Bir müslümanın Allah’ın Peygamberleri aracılığı ile insanlara gönderdiği tüm kitaplara (Tevrat, Zebur, İncil, Kuran) iman etmesi gerekmektedir. Kuran’ı Kerim indikten sonra diğer bütün kitaplar uygulama sahasından kalkmıştır.

4. Peygamberlere İman;

Allah, müminleri içinde bulunduğunuz şu durumda bırakacak değildir, pisi temizden ayıracaktır. Ve Allah sizi gayba vakıf kılacak da değildir. Fakat Allah, peygamberlerinden dilediğini seçip (gaybı bildirir). O halde Allah’a ve peygamberlerine iman edin. Eğer iman eder ve günahlardan korunursanız, sizin için büyük bir mükafat vardır. (Ali İmran Suresi 179)

5. Ahiret Gününe İman;

İnsanlardan öylesi vardır ki: “Allah’a ve ahiret gününe iman ettik.” derler. Gerçekte iman etmiş değillerdir. (Bakara Suresi 8)

6. Kadere İman;

Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır; başkası onları bilemez. Karada ve denizde ne varsa hepsini O bilir. O’nun bilgisi dışında dalından bir yaprak bile düşmez. O, yerin karanlıkları içindeki bir tek taneyi, yaş ve kuru ne varsa her şeyi bilir. Bütün bunlar, gerçeği tüm netliği ile gösteren apaçık bir kitapta yer almaktadır. (Enam Suresi 59)

İmanın Esasları - Öyle bir günden sakının ki o gün hiçbir nefis bir başkasının yerine geçmez hiç kimseden fidye kabul edilmez hiç kimseye şefaat fayda vermez ve onlara yardım da edilmez. Bakara Suresi 123
İmanın Esasları, İmanın Şartları – Öyle bir günden sakının ki o gün hiçbir nefis bir başkasının yerine geçmez hiç kimseden fidye kabul edilmez hiç kimseye şefaat fayda vermez ve onlara yardım da edilmez. Bakara Suresi 123

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu