Genel

İslamda Cariye, Cariye Nedir, Cariye Hadisleri

İslamda cariye nedir ne demektir. Bu konuyu sürekli gündemde tutup, sadece bir cinsellik meselesi gibi yorumlayanlar her asırda olduğu gibi günümüzde de mevcut.

İslam’da Cariye Konusu, Cariyelik Nedir, Cariye Ne Demektir.

Cariye İslam dininin var ettiği bir kavram değildir. Antik çağlarda insanlar sınıflara ayrılmış ve sürekli olarak efendi-köle ilişkisi vurgulanmıştır. Hukuki olarak bu konu ele alındığında, insanın henüz anne karnında kazandığı hakların başında gelen özgürlük ve hürriyet böylece elinden alınmıştır. İnsanın sahip olduğu tüm hakların elinden alındığı ve adeta bir kuş gibi kafese konulduğu bir çağda İslam dini müjdelenmiştir.

Fakat farklı yorumlar sebebi ile kölelik İslamiyet ile bağdaştırılmaya çalışılmaktadır. Cariye bu gün sadece kendisinden cinsi manada istifade edilen kadın anlamına geliyor gibi görülse de aslında içerisinde farklı anlamlar barındırmaktadır. Tarihte yapılan savaşlarda alınan kadın köleler ile efendileri arasında bir bağlılık söz konusuydu. Çünkü bu kadınların fuhuş gibi hasletlere düşmemesi adına efendileri onlara bir nevi sahip çıkmaktaydı.

Kölelerini kendilerine hanım olarak alan efendilerin yanı sıra onlardan sadece hizmet bakımından yararlananlar da vardı. Ancak İslamiyet kölelerin himayesinden çok onların özgürlüklerine kavuşturulmaları gerektiğini vurgulamaktadır.

Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde

“Bir kimse, erkek veya kadın mü’min bir köle azat ederse, Allah o kölenin her azası karşılığında bir azasını cehennemden azat eder.” (Müslim) buyurmaktadır.

Yine bir hadis-i şerifte

“Sizden cariyesi olan biriniz onu en güzel şekilde terbiye eder, yetiştirir de sonra azat edip onunla evlenirse onun için iki sevap vardır.” (Tirmizi)

Görüldüğü gibi İslam dininde cariye konusu bu kadınlardan istifade etmek değil, onları himaye etmek ve hatta azat ederek aile kurulmasına yönelik olarak işlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu