Hadisi Şerif

İslamda Kadının Boşanması

İslamda kadının boşanması ve boşanma hakkı, Allah (cc) Kuran'ı kerimde boşanmanın hangi sebeplerde dolayı olacağını açık bir şekilde belirtmiştir.

İslamda kadının boşanması ve boşanma hakkı nedir, Allah (cc) Kuran’ı kerimde boşanmanın hangi sebeplerde dolayı olacağını açık bir şekilde belirtmiştir.

Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:

“Hangi kadın (çok ciddî) bir gerek yokken kocasına boşanma talebinde bulunursa, bilsin ki, cennetin kokusu kendisine haramdır.” Kaynak:Ebu Davud, Talak 18, (2226), Tirmizi, Talak 11, (1187), İbnu Mace, Talak 21, (2055)

Muharib İbnu Disar, İbnu Ömer Radıyallahu Anh’den naklen anlatıyor: “Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki:

“Allah’ın, helal kıldıkları arasında en sevmediği şey boşanmaktır.”

Bir diğer rivayette ise şöyle gelmiştir:

“Allah’ın en sevmediği helal, talaktır. (Boşanmaktır) ” Kaynak:Ebu Davud, Talak 3, (2177, 2178)

Kuran’ı Kerimde Belirtilen Boşanma Nedenleri

  1. Zina
  2. Huzursuzluk Çıkarmak
  3. Mal mülk sevdalısı olmak dünyevileşmek

Zina ve benzeri kötü bir günahın işlenmesi gibi durumlarda kadın kocasından, yada kocası karısından boşanabilir.

“Onlara verdiklerinizin bir kısmını alıp götürmek için onları, sıkıştırmayın. Şayet apaçık bir edepsizlik yaparlarsa başka. Onlarla iyi geçinin…” (Nisa, 4/19)

“Ey peygamber; kadınları boşadığınız zaman onları iddetleri içinde boşayın ve iddeti sayın. Rabbiniz Allah’tan korkun. Onları evlerinden çıkarmayın. Kendileri de çıkmasınlar. Ancak apaçık bir edepsizlik yaparlarsa (fuhuş) başka…”(Talak, 65/1)

Allah’ın nizamının egemen olması için çalışmayıp, dünya hayatını ve süsünü isteyen kadınlar ya da erkekler, Allah’ın nizamının egemen olmasına çalışan davetçilerin önlerinde bir kambur, bir engeldirler.

Bu engelin giderilmesi de müminler için bir zarurettir. Çünkü yüce Rabbimiz, dünya hayatını ve süsünü isteyenlerin ahirette nasiplerinin olmadığını bildiriyor. Ahirette nasibi olmayanın, ahirette nasibi olanlarla beraber olması söz konusu olamaz:

“İşte onlar, ahireti verip dünya hayatını satın alan kimselerdir. Onlardan azab hiç hafifletilmez ve onlara hiç yardım da edilmez.” (Bakara, 2/86)

“Kimler dünya hayatını ve süsünü isterse, onlara oradaki amellerini tam veririz ve onlar orada hiçbir eksikliğe uğratılmazlar. Ama onlar öyle kimselerdir ki, ahirette onlar için yalnız ateş vardır ve yaptıklarının hepsi orada boşa çıkmıştır. Amelleri hep batıl olmuştur.” (Hud, 11/15-16)

“Kim ahiret ekinini istiyorsa onun ekinini artırırız; kim dünya ekinini istiyorsa ona da dünyadan bir şey veririz. Fakat onun, ahirette bir nasibi olmaz.” (Şura, 42/20)

Allah yolundan alıkoymak için çalışan her kadın, aynı zamanda kocasının da düşmanıdır. Bu düşmandan sakınmanın ve korunmanın yolu, ondan uzaklaşmaktır. Bunun en iyi yolu da, o kadını boşamaktır. Çünkü, bu tür kadınlar iyi kadınlardan değillerdir. İsyankar kadınlar, eğer düzelmezlerse onları boşamak en ideal yoldur.

“Allah, insanları birbirinden üstün kıldığından ve mallarından harcadıklarından dolayı erkekler, kadınlar üzerinde yöneticidirler. Onun için iyi kadınlar itaatkar olup, Allah’ın, kendilerini korumasına karşılık kendileri de gizliyi korurlar. Dik kafalılık, şirretlik etmelerinden korktuğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarından ayrılın ve onları dövün. Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhinde başka bir yol aramayın. Çünkü Allah yücedir, büyüktür.” (Nisa, 4/34)


Hz Aişe anlatıyor; Erkek hanımını boşamak isteyince hemen boşuyordu. Erkek, yüz ve hatta daha çok kerelerde boşamış olsa, iddeti içerisinde iken, döndüğü takdirde kadın yine de onun hanımı olmaya devam ediyordu. Bu hal şu hadiseye kadar devam etti.

Bir adam hanımına:

Vallahi seni ne tam boşayacağım ne de himayeme alacağım, ebedi şekilde böyle tutacağım!” dedi.

Kadın: “Bu nasıl olur?” deyince: “Seni boşayacağım, iddetin bitmek üzere iken geri döneceğim. (Bu şekilde tekrar edeceğim) cevabını verdi.

Kadın bunun üzerine Aişe Radıyallahu Anh’ye gidip durumu haber verdi. Aişe, Resulullah gelinceye kadar cevap vermedi. Durumu O’na anlattı. Aleyhissalatu vesselam da sükut buyurdular. Derken şu ayet indi.

“Boşama iki defadır, (Ondan sonrası) ya iyilikle tutmak, ya güzellikle salmaktır. (Ey kocalar! Boşandığınız zaman) onlara (kadınlara) verdiğiniz bir şeyi (mehri geri) almanız size helal olmaz….” (Bakara 229).

Aişe (r.a) der ki: “Bunun üzerine halk o günden itibaren]boşanmaya yeniden yönelip gözden geçirdi, bir kısmı boşadı, bir kısmı boşamadı.” Tirmizi, Talak 16, (1192)

0 0 Oy
Makaleyi Puanla

Abone ol
Bildir
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm Yorumlara Bak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu