Genel

İslam’da Nafaka Var Mı? Nafakanın Süresi Ne Kadardır?

İslam dinine göre nafaka nedir ve nasıl verilir. İslama göre nafakanın süresi ne kadar olmalıdır.

Nafaka nedir? Dinimize göre nafaka süresi ne kadardır?

İslam, aileyi toplumun temeli olarak kabul eder, nikâh ile de bu kurumu ve nesli koruma altına alır. İslam, ailenin huzurlu olması için ailenin fertlerine bir takım maddi ve manevi sorumluluklar yükler ve haklar tanır. Bu sorumluluk ve haklardan biri de nikâh akdi sonucu ortaya çıkan nafakadır.

İslam hukukuna göre, nikâh akdi ile birlikte koca nafakadan sorumlu, eşi de nafakayı hak eden taraf olmaktadır. İslam, aile birliğini ve devamını istemekle birlikte boşanmayı da meşru görmektedir. Nikâh akdi taraflara sorumluluklar ve haklar yüklediği ve sağladığı gibi aynı şekilde boşanmada da kocanın nafaka sorumluğu, eşinin de nafaka hakkı vardır.

Nafakanın Süresi

Ancak boşanma nafakasının İslam hukukunda bir süresi vardır.

“Erkek ne kadar zengin olursa olsun karısının nafakasını vermekle mükelleftir. Boşandıktan sonra erkeğin nafaka yükümlülüğü kalkar. Ancak iddet zamanı içinde kadın nafakaya hak kazanır. İddeti bitene kadar kadın, normal evliymiş gibi nafaka almaya devam eder. İddet nedir? Kadın hamile ise doğurana kadardır. Boşanma iddetinde üç kere hayız görüp temizlenene kadardır. Bu yaklaşık üç aydır ama biraz fazla da olabilir. Hayız görmeyen kadınlarda bu süre yaklaşık 90 gündür. Bu müddet bittikten sonra kadının kocasından hiçbir şekilde talep hakkı olamaz.”  Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci

Medeni Kanuna göre ise, eşlerden her ikisi de nafaka vermede ve almada hak ve sorumluluk sahibidir. Boşanma halinde de boşanmadan dolayı yoksulluğa düşecek tarafın diğerinden nafaka alma hakkı vardır. Medeni Kanun, boşanma nafakasını İslam hukukunun aksine bir süre ile sınırlandırmamıştır. Bundan dolayı boşanma neticesinde yoksul düşen eş, bir bağı kalmamasına rağmen ayrıldığı eşinden çok uzun bir süre nafaka alabilmektedir. Bu durum, İslam hukuku ile çelişmekte ve kul hakkına sebebiyet vermektedir.

Maddi durumu kötü olan kişiler nafaka verebilir mi?

Geniş-imkanları olan, nafakayı geniş imkanlarına göre versin. Rızkı kısıtlı tutulan da, artık Allah’ın kendisine verdiği kadarıyla versin. Allah, hiçbir nefse ona verdiğinden başkasıyla yükümlülük koymaz. Allah, bir güçlüğün ardından bir kolaylığı kılıp-verecektir. Talak Suresi, 7

 

 

İnternetten Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu