Hadisi Şerif

Kripto Para ve Bitcoin Alıp Satmak Caiz mi?

Genel anlamda belirsizlik içeren ve güvencesi bulunmayan kişilerin çok kolay yoldan zengin olmalarını yada zarar etmelerini sağlayan bu kripto para birimi yani bitcoin alıp satmak caiz değildir. Sebebi itibariyle dediğimiz gibi kimileri bu para birimi ile hızlıca zengin olurken çoğunluk zarar etmektedir. Müslüman kripto para, bitcoin alıp satarak oturduğu yerden hiç bir şey yapmadan para kazanamaz. Helal olan yoldan bir emek sarf edip ve bir iş sonucu edindiği para helaldir. Bu tarz kazançlar (Kripto para birimi Bitcoin alıp satmak) İslam dairesi içerisinde şüphelidir.

Allah Resulü şüpheli şeyler hakkında şöyle buyurmuştur;

“Şurası muhakkak ki, haramlar da apaçık bellidir, helaller de apaçık bellidir. Bu ikisi arasında şüpheli olanlar da vardır. İnsanlardan çoğu bunları bilmez. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da garanti altına almış olur. Kim de şüpheli şeylere düşerse harama düşmüş olur, tıpkı uçurumun kenarında sürüsünü otlatan çoban gibi ki, her an uçuruma düşebilecek durumdadır. Haberiniz olsun, her melikin bir uçurumu vardır, Allah’ın uçurumu da haramlarıdır. 

[Buharî, İman 39, Büyû 2; Müslim, Müsakat 107, (1599); Ebu Davud, Büyû 3, (3329, 3330); Tirmizî, Büyû 1, (1205); Nesâî, Büyû 2, (7, 241).]

Bitcoin alıp satmak caiz midir? hayır bu hadisten de anlayacağımız gibi bu kazanç yöntemi şüpheli ve sorunludur. Bu yüzden bitcoin alıp satmak caiz değildir.

İlginizi Çekebilir:   İkiyüzlülük ile ilgili ayetler ve hadisler
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu