Teknoloji

Kuranı Kerim’de Atmosferin Katmanları

Kuranı Kerim’de Atmosferin Katmanları

Kuran ayetlerinde evren hakkında verilen bilgilerden biri, gökyüzünün yedi kat olarak düzenlendiğidir:

Sizin için yerde olanların tümünü yaratan O’dur. Sonra göğe istiva edip de onları yedi gök olarak düzenleyen O’dur. Ve O, herşeyi bilendir. (Bakara Suresi, 29)

Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi… Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti… (Fussilet Suresi, 11-12)

Kuran’da gök kelimesi tüm evreni ifade etmek için kullanıldığı gibi, Dünya göğünü ifade etmek için de kullanılır. Kelimenin bu anlamı alındığında, Dünya göğünün, bir başka deyişle atmosferin 7 katmandan oluştuğu sonucu ortaya çıkmaktadır.

Nitekim bugün Dünya atmosferinin üst üste dizilmiş farklı katmanlardan meydana geldiği bilinmektedir. Üstelik ayette bildirildiği gibi, tam yedi temel katmandan…

Bilimsel bir kaynakta bu konu şöyle açıklanır:

İlgili Makaleler

Bilim adamları atmosferin birçok katmandan oluştuğunu keşfettiler. Katmanlar, basınçları ve bunları oluşturan gazların bileşimi gibi belirgin fiziksel özelliklerle birbirlerinden farklılaşırlar… Atmosferin Dünyaya en yakın katmanı “TROPOSFER”dir. Atmosferin toplam kütlesinin %90’ını oluşturur… Troposfer’in üzerindeki katman “STRATOSFER” dir… Stratosfer’de ultraviyole ışınlarının emildiği katmana “OZONOSFER” adı verilir… Stratosfer’in üzerindeki tabakaya “MEZOSFER” adı verilir… Mezosfer’in üzerinde “TERMOSFER” yer alır… İyonize olmuş gazlar Termosfer’in içinde “İYONOSFER” adı verilen bir katman oluştururlar… Dünya atmosferinin en dış tabakası 450 km. den 960 km. ye uzanır. Bu katmana “EKZOSFER” adı verilir.

Bu kaynakta belirtilen katmanları saydığımızda atmosferin ayette bildirildiği gibi tam olarak 7 tabakadan oluştuğunu görürüz:

1- TROPOSFER

2- STRATOSFER

3- OZONOSFER

4- MEZOSFER

5- TERMOSFER

6- İYONOSFER

7- EKZOSFER

Bu konuyla ilgili bir diğer önemli mucize de Fussilet Suresi’nin 12. ayetinde geçen “her bir göğe emrini vahyetti” ifadesinde yer almaktadır. Yani Allah’ın her tabakayı belli bir görevle görevlendirdiği belirtilmektedir. Gerçekten, daha önceki bölümlerde de gördüğümüz gibi, yukarıda saydığımız tabakaların her birinin insanların ve yeryüzündeki tüm canlıların yararı açısından çok hayati görevleri vardır.

Yağmurların oluşmasından, zararlı ışınların engellenmesine, radyo dalgalarının yansıtılmasından, gök taşlarının zararsız hale getirilmesine kadar her tabakanın kendine özgü belirli bir işlevi bulunmaktadır.

20. yüzyıl teknolojisi olmadan tesbit edilmesi hiçbir biçimde mümkün olmayan bu bilgilerin 1400 yüzyıl önce indirilmiş olan Kuran-ı Kerim’de açıkça bildirilmesi ise, çok büyük bir mucizedir.

Atmosfer, basınçları ve bunları oluşturan gazların bileşimi gibi belirgin fiziksel özelliklerle birbirlerinden farklılaşan 7 katmandan oluşmaktadır. Her katmanın ise yeryüzündeki canlılık için hayati önemi olan görevleri vardır.

Bugün Dünya atmosferinin üst üste dizilmiş farklı katmanlardan meydana geldiği bilinmektedir. Üstelik atmosfer aynen ayette bildirildiği gibi, tam yedi temel katmandan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:   Demirdeki Sır, Kuran ve Teknoloji
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

3 Yorum

  1. Merhaba Dünya atmosferi yükselti ile birlikte sıcaklık değişimi dikkate alındığında 7 kattan değil troposfer, stratosfer, mezosfer ve termosfer ve ekszosfer olmak üzere 5 kattan meydana gelir. Stratosfer tabakasının içinde ozon tabakası, termosfer içinde ise iyonosfer tabakası yer alır. Yani ozon ve iyonosfer bir atmosfer katı değildir.

    1. Keşfedilmeyen onca şey var ki belki bu tabakalar hala keşfedilememiştir. Yani geçen yıl bilinmeyen şeyler bu gün gün yüzüne çıkıyor ve bilim bunu daha yeni öğreniyor. Yani bilime pek güvenme derim sağlıkta bilimin ne kadar rezil olduğunu ve sahtekarlıkta level atladıklarını görüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu