Genel

Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecek?

Mehdi gelecek mi? Mehdi ne zaman gelecek? Peygamber efendimizin Mehdi ile ilgili hadisleri nelerdir. Bu yazımızda Mehdi gelecek mi gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.sınız.

Mehdi kimdir? Mehdi ne zaman gelecek? Mehdi gelecek mi?

Kelime anlamı olarak doğru yolu gösteren, hak yola girilmesine vesile olan ve hidayete erdiren anlamına gelmektedir. İslam dininde Mehdi ise ahir zaman geldiğinde, insanların İslam dinine tabi olması için onlara yol gösterecek bir kurtarıcı olarak zikredilmektedir.

Pek çoğumuz aslında bu kavramı duymuş olmalıyız. Çünkü bugün ekranlarda kendini peygamber ve Mehdi ilan eden pek çok soytarı bulunuyor. Hal böyle olunca akıllara geldi mi, gelecek mi? tarzında sorular takılıyor. Hz. Mehdi’nin gelmiş olması için aynı zamanda Hz. İsa’nın ve Deccal ’in de gelmiş olması gerekmektedir. Bu olaylardan herhangi biri gelişmediğinden dolayı Mehdi’nin de gelmiş olması mümkün değildir.

Mehdi ne zaman gelecek?

İslam dini Mehdi’nin geleceğini öngörmektedir. Bu durumu peygamber efendimiz şu şekilde ifade etmiştir;

“Size etrafında tüm ümmetin toplanacağı on iki halife gelinceye kadar, bu din ayakta kalmaya devam edecektir.” (Tirmizi)

Yine bir hadisi şerifte

“Dünyanın ömründen sadece bir gün kalsa bile Allah (c.c) benim ehli beytimden bir adam gönderecektir. O dünyayı zulümle olduğu gibi, adaletle dolduracaktır. (İbni Mace)

Ayrıca peygamber efendimiz Mehdi’nin kendi ailesinden olduğunu ifade etmekte ve ahir zamanda gelecek olan bu zata 3000 bin meleğin yardım edeceğini ifade etmektedir.

Ahir zamanda Muhammed bin Abdullah isimli Ehl-i Beyt’ten birisi, doğu tarafından çıkacak ve Allah onunla bu dini güçlendirecektir. O kişi, Fatıma (Radiyallahu Anha)’nın soyundan, Hasan (Radiyallahu Anhuma) yoluyla gelir. Alnı şakaklarına kadar açık, burnu uzun ve kıvrık, uç tarafı ince ve ortası kemerlidir.

Doğu tarafından, bayrakları siyah olan bir topluluk onun zaferine yardımcı olacak, onun alt yapısını kuracak ve ordusunu oluşturacaktır. Allah (Azze ve Celle) bir gecede Mehdi (Aleyhisselam)’ı ıslah eder ve eski halinden başka bir hale çevirir.

O insanların arasında anlaşmazlıkların ve depremlerin olduğu bir zamanda ortaya çıkacaktır. Yeryüzü ondan önce zulüm ve haksızlıklarla dolu olduğu gibi, onun gelmesiyle adalet ve doğrulukla dolacaktır. Gökte ve yerde bulunan herkes ondan razı olacaktır.

Yedi sene idarede bulunacak, onun zamanında Allah-u Teâlâ bol yağmur yağdıracak, yerden de bolca ürün çıkacak, mal sayılamayacak kadar çoğalacak ve ümmet arasında eşit olarak paylaştırılacaktır.

İsa (Aleyhisselam) gökten inince onun arkasında namaz kılacaktır.

Müslim 156/247, Ebu Davud 4282, 4285, Tirmizi 2331, 2333, İbni Mace 4082, 4086, Ahmed 1/84, 645, 3571, 3573, 4098, 4279, Mecmau’z-Zevaid 7/313, 314, Hâkim 4/557, 558, Albâni Sahiha 711, Albâni Sahihu’l-Cami 6734, 6736

Mehdi (Aleyhisselam)’ın gelişiyle ilgili hadisler mütevatir derecesinde olup Ehli Sünnet âlimlerine göre onun gelmesine iman etmek vaciptir. Bu hadisleri Muhammed bin Cafer el-Kettanî, ‘Mütevatir Hadisler’ ismiyle tercüme edilen kitabında derlemiştir.

Deccal Kimdir? Deccal Ne Zaman Gelecektir

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu