Hadisi Şerif

Sahih-i Buhari PDF Kitap

Sahihi Buhari İslam kültürünün, Kuran'ı Kerim'den sonra en sahih kitabı; İslam alimlerine göre, sırf sahih hadisleri bir araya toplamak için yazılmış bir sahih hadis eseridir.

İmam Buhari’nin Sahih-i Buhari kitabı, kendi zamanına kadar telif edilen ve zamanından sonra da telif edilecek olan bütün hadis kitapları arasında birinci dereceyi almış ve İslam alimleri arasında en sahih hadis kitabı olarak kabul edilmiştir.

Hiç kimse bir başka hadis kitabının Buhari’nin kitabından daha sahih olduğunu ileri sürmemiştir. İmam Buhari sahih oluşuna hükmedilen bütün hadisleri bu kitabına almış değildir. O sadece sahih hadisler arasından kendi şartlarına uyanları seçmiş ve kitabına koymuştur.

Zira Buhari’nin Sahihinin dışında bulunan pek çok hadisin sahih oluşunu kendisi ifade etmiştir. (İbn Kesir, İhtisaru Ulumil-Hadis, thk Ahmed Muhammed Şakir, Beyrut 1951, s. 25).

Buhari, Altı yüz bin hadis arasından seçmiş ve Sahih-i Buhari kitabını Mescid-i Haram’da telif etmiştir. Hadis mu’cemi Concordance’a göre 97 kitap ve 3730 babtan oluşmaktadır. Tekrar olunan hadisler dahil 7275 hadis bulunmaktadır. Mükerrerler dışında dört bin hadis bulunmaktadır. (İbn fşesir, a.g.e., s. 25).

Sahih-i Buhari PDF Oku

“Fakat hayır; Rabbine yeminler olsun ki, onlar, aralarında çekiştikleri şeyler hakkında seni hakem yapıp, sonra da verdiğin hükümden dolayı içlerinden hiçbir sıkıntı duymadan tam bir teslimiyet göstermedikçe iman etmiş olmazlar.” (Nisa-65)

“Bana Kur’an ve onunla birlikte misli verildi. Karnı tok ve yastığına dayanmış bir adamın; ‘Size gerekli olan Kur’an’dır, onda neyi helal bulduysanız, onu helal ediniz, neyi de haram bulduysanız, Onu haram ediniz, neyi de haram bulduysanız, Onu haram ediniz. ‘Demesi yakındır. Allah Resulu’nun haram ettiği şeyler, Allah’ın haram etmesi gibidir.” (Ebu Davud 4604)

Sahih-i Buhari PDF Oku

İlginizi Çekebilir:   Cemaatle Namaz Kılmanın Önemi Fazileti
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu