Genel

Şeriat Nedir, Günümüzde Şeriatın Yaşanması

Şeriat nedir? Şeriatın gerektirdiği gibi günümüzde

Şeriat Nedir? Günümüzde Şeriatın Yaşanması

Şeriat olarak ifade edilen kavram İslam Hukuku manasına gelmektedir. Bu gün, gündelik yaşamın düzenlenmesi, huzur ve refahın sağlanması, kişi haklarının gözetilmesi için Anayasa ve kanunlar bulunmaktadır. Kuran’a, hadislere, hadis ve ayetlerden çıkarılmış olan yorumlara dayanan dinsel kanunlara ise şeriat adı verilmektedir.

Siyasi diyaloglardan dolayı bu gün bu kavramın anlamı saptırılmaktadır. Kavrama bağnazlık, gericilik anlamları yüklense de İslam dini her asrın ihtiyaçlarını karşılamak adına gönderilen bir dindir. Ayetlerden yararlanarak günlük yaşantımızı, iş, aile hayatımızı düzene sokmak ve Peygamber Efendimiz’in sünnetine riayet ederek yolumuzu aydınlatmak akla aykırı bir durum değildir.

Bu gün hukuk kuralları belirlenirken hakkaniyet ilkesi ön plana alınıyor. Getirilen sınırlamalar, kişilere kanunlar kapsamında bir çekirdek alan oluşturuyor ve bu alanın ihmal edilmesi sonrası getirilecek cezalar hukuk kuralları ile belirleniyor. Peki ve şeriat bu sınırlamalar için yeterli olmuyor mu?

İdeolojik çatışmalar sebebi ile kavram siyasallaştırılsa da aslında sadece konulan kurallar değil, ibadetler de bu kavramın birer parçasıdır. Aslında Allah’a itaat etmek, Allah korkusu ve sevgisi sebebi ile günahlardan uzak durmak, hak yememek, gıybet ve dedikodudan kaçınmak hepsi bu kavramın birer parçasıdır.

Peygamber efendimiz hadis-i şerifinde

İlginizi Çekebilir:   Mehdi Kimdir? Mehdi Ne Zaman Gelecek?
İlgili Makaleler

“Kim bana itaat ederse Allah’a itaat etmiş olur, kim bana isyan ederse Allah’a isyan etmiş olur. Kim benim emrime itaat ederse bana itaat etmiş olur. Kim de benim emrime isyan ederse bana isyan etmiş olur.” (Buhari) buyurmaktadır.

Yine bir hadis-i şerifte;

“Dinleyin ve itaat edin, üzerinize tayin edilen yönetici, başı siyah kuru üzüm gibi Habeşli bir köle olsa da sizin aranızda Allah’ın kitabı uygulandığı müddetçe dinleyin ve itaat edin.” (Buhari) buyrulmaktadır.

İslam dini, evrensel bir dindir. Ayrıca Kuran’ı Kerim’de aileden ticaret hayatına kadar her konu ifade edilmektedir. Bu da gösteriyor ki, günümüzde şeriat aslında yaşayan, ancak pek çok kişi tarafından anlamı bilinmediğinden dolayı yaşatılmayan bir kavramdır.

Şeriat Nedir?

Şeriatla İlgili Hadisler

“Allah’a isyan konusunda yaratılmışlara itaat edilmez.” (Müslim, İmâre 38, hadis no: 1839)

 

“İslâm’ın tutunulması gereken kulpları (yapılması gereken emirleri) tek tek çözülecek; her bir kulp koptukça insanlar önlerindekilere benzeyecekler. O kulpların ilki hüküm(hâkimiyetin Allah’ın olması, Kur’an’la hükmedilmesi), sonuncusu da namazdır.” (Ahmed bin Hanbel, 5/251; İbn Hibban, Sahih, hadis no: 257; Hâkim, el-Müstedrek, 4/92)

Resulullah efendimiz şöyle buyurdu:

“Dikkat edin İslam bir dairedir. Döndüğü müddetçe siz de kitapla(Kuran/Sünnet) beraber o dairenin içinde dönünüz. Dikkat edin, kitap ile sultanlık (din ve devlet işleri) birbirinden ayrılacak. Dikkat edin, onlar (bizden olmayanlar olsa gerek) sizin başınıza emir (idareci) olacak. Sizin aleyhinize olan, kendilerinin lehine olan şekilde hükmedecekler.

Eğer onları dinlemezseniz sizi öldürecekler, itaat ederseniz sizi sapıtacaklar. Onlara karşı Meryem oğlu İsa’nın arkadaşlarının davrandığı gibi davranın. Onlar ki testerelerle biçildiler, çarmıha gerildiler ama yine de davalarından vazgeçmediler.

Allah’a itaat ederek ölüm, Allah’a isyan ederek yaşamaktan daha hayırlıdır.”(Hadis alimlerinden İmam Taberani Mu’cemu’l Kebir, Mu’cemu’s Sağir ve Şamiin isimli eserlerinde rivayet etti.)

İlginizi Çekebilir:   Tilavet Secdesi Nedir ve Nasıl Yapılır
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

2 Yorum

  1. “Dikkat edin İslam bir dairedir. Döndüğü müddetçe siz de kitapla(Kuran/Sünnet) beraber o dairenin içinde dönünüz. Dikkat edin, kitap ile sultanlık (din ve devlet işleri) birbirinden ayrılacak. Dikkat edin, onlar (bizden olmayanlar olsa gerek) sizin başınıza emir (idareci) olacak. Sizin aleyhinize olan, kendilerinin lehine olan şekilde hükmedecekler.

    Eğer onları dinlemezseniz sizi öldürecekler, itaat ederseniz sizi sapıtacaklar. Onlara karşı Meryem oğlu İsa’nın arkadaşlarının davrandığı gibi davranın. Onlar ki testerelerle biçildiler, çarmıha gerildiler ama yine de davalarından vazgeçmediler.

    Allah’a itaat ederek ölüm, Allah’a isyan ederek yaşamaktan daha hayırlıdır.”(Hadis alimlerinden İmam Taberani Mu’cemu’l Kebir, Mu’cemu’s Sağir ve Şamiin isimli eserlerinde rivayet etti.)

    Bu hadis zaten herşeyi anlatıyor din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması Allah a isyan olan her kanunun çıkarılması çıkarılan kanunlarda Allah ta ne der gibi bir deridn olmaması daha ne arıyorsun ki Allah vermiş belamızı tövbe tövbe

    1. Doğru dersinde nerede Allah in kanunlarini uygulayacak yöneticiler daha dogrusu bu millet bu kanunları kabul edebilecek mi elbette hayır. önce kendimizi sorgulayalım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu