Diğerleri

Sıkıldığınızda Yapabileceğiniz Aktiviteler

Kaliteli Vakit Geçirmek İçin Yapabileceğiniz 4 Şey, Eve takılıp kaldığımız şu son günlerde aile bireyleri arasında boş zamanlarda yapılacak aktiviteler.

Kaliteli Vakit Geçirmek İçin Yapabileceğiniz 4 Şey, Eve takılıp kaldığımız şu son günlerde aile bireyleri arasında boş zamanlarda yapılacak aktiviteler. Can sıkıntısı dediğimiz aslında insanların kendilerini hayırlı yönlerde geliştirmedikleri için ortaya çıkan bu durumu tam tersine çevirmekte Allah’ın izni ile elimizde.

Şayet boş zamanlarda biz müminler için bir rahmettir. İlmimizi artırabilir, işimizi geliştirmek için farklı şeylerden yararlanabiliriz, aile ilişkilerinizi düzenleyebilir ve genel anlamda hayatınızı daha kaliteli yaşayabilirsiniz.

Sıkıldığınızda yapabileceğiniz aktivite önerileri

1. Kuran Okuyun

Hz. Ebu Ümame (R.A), ben Rasûlullah (S.A.V)’i: “Kur’an okuyunuz, çünkü Kur’an kıyamet gününde kendisini okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir” buyururken işittim demiştir. (Müslim, Müsafirin 253)

Hz. Ömer ibni Hattab (R.A)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (S.A.V) şöyle buyurdu: “Allah şu Kur’an’la amel edip hayatlarını onunla ayarlayan toplumları yükseltir. Onun izinden gitmeyip onu arkalarına atanları da alçaltır.” (Müslim, Müsafirin 269)

2. Ezber Yapın

Sevdiğiniz, hoşunaza gidebilecek bilgileri ezberlemeye çalışın. Ezber yapamıyorum unutuyorum diyorsanız, bu durum gerçekten de sizin için zor olsa da küçük adımlarla ilerlemeyi deneyin ve önce bir duayı, bir ayeti yada bir hadisi ezberlemeye çalışın. Sonrasında 2 dua 2 ayet 2 hadis şeklinde ilerlemeye devam edin. Belli bir zaman sonra beyninizin bunu artık daha kolay yaptığını göreceksiniz. Daha güçlü ezber yapmak istiyorsanız ekmek ve tatlılardan uzak durun.

İlgili Makaleler

Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: “Hz. Ali İbnu Ebî Tâlib (radıyallâhu anh) Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a gelerek:

“Annem ve babam sana feda olsun, şu Kur’an göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum.” dedi.

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi:

“Ey Ebû’l-Hüseyin! (Bu meselede) Allah’ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?”

Hz. Ali (radıyallâhu anh):

“Evet, ey Allah’ın Rasûlü, öğret bana!” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber (asm) şu tavsiyede bulundu:

“Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhûd bir andır. O anda yapılan dua müstecabtır. Kardeşim Yakub da evlatlarına şöyle söyledi:

‘Sizin için Rabbime istiğfar edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin.’

“Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rekat namaz kıl. Birinci rekatta, Fâtiha ile Yâsin sûresini oku, ikinci rekatta Fâtiha ile Hâmim, ed-Duhân sûresini oku, üçüncü rekatta Fâtiha ile Eliflâmmîm Tenzîlü’ssecde’yi oku, dördüncü rekatta Fâtiha ile Tebâreke’l-Mufassal’ı oku. Teşehhüdden sonra Allah’a hamdet, Allah’a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, güzel yap. Mümin erkekler ve mümin kadınlar ve senden önce gelip geçen mümin kardeşlerin için istiğfar et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

“Allah’ım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terk ettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allah’ım. Ey Allah! Ey Rahman! Celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbar et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Her şeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah’tandır.”

“Ey Ebû’l-Hasan, bu söylediğimi üç veya yedi cuma yapacaksın. Allah’ın izniyle duana icabet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zât-ı Zülcelâl’e yemin olsun, bu duayı yapan hiçbir mümin icabetten mahrum kalmadı.”

İbnu Abbâs (radıyallâhu anhüma) der ki: “Allah’a yemin olsun, Ali (radıyallâhu anh) beş veya yedi cuma geçti ki Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a aynı önceki mecliste tekrar gelerek:

“Ey Allah’ın Resûlü! Geçmişte dört beş ayet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onlar da (aklımda durmayıp) gidiyorlardı. Bugün ise, artık kırk kadar ayet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum.” dedi.

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu söz üzerine Hz. Ali (radıyallâhu anh)’ye:

“Ey Ebû’l-Hasan! Kabenin Rabbine yemin olsun sen müminsin!” dedi.” (Tirmizî, Daavât 125, (3565).

3. Kitap Okuyun

Boş zamanlarınızda gereksiz şeylerle vaktinizi harcamaktansa evinizde oturup okuyacağınız 13 kitap önerisi.

 1. İslam Erinin Ahlak ve Kültürü (Cundullah) / Said Havva
 2. Dinimize Hizmetin İç Sorunları / Nureddin Yıldız
 3. Yoldaki Mühendis / Abdullah Bergusi
 4. Yoldaki İşaretler / Seyyid Kutup
 5. Her Müslümanın Ortak Davası KUDÜS / Yusuf El Karadâvî
 6. Doğu Türkistan’da Asimilasyon ve Ayrımcılık / Amine Tuna
 7. Kuran’a Göre 4 Terim / Mevdudi
 8. Mekke Resullerin Yolu / Ali Ünal
 9. Gelin Müslüman Olalım / Mevdudi
 10. Tevhid ve Toplum / Celaleddin Vatandaş
 11. Yusuf’un Üç Gömleği / Abdullah Yıldız
 12. Davam / Necmettin Erbakan
 13. Zindan Hatıraları / Zeyneb Gazali

4. Bir Hocanın Sohbet Serisini Dinle

Ali Küçük Hocanın diğer derslerini dinlemek için tıklayınız

İnternetten Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu