İslam Tarihi

Tacımı Veririm Tahtımı Veririm Fakat Devletime Sığınanları Asla Vermem

Osmanlı Devletine sığınan mültecilerin geri verilmesini isteyen azılı ülkülere karşı Sultan Abdülmecit bu konuda ne bir tavır sergilemişti: “Tacımı veririm, tahtımı veririm ama devletime sığınanları asla vermem”

Osmanlı Devletine sığınan Macar mültecilerin geri verilmesini isteyen azılı ülkülere karşı Sultan Abdülmecit bu konuda ne bir tavır sergilemişti: “Tacımı veririm, tahtımı veririm ama devletime sığınanları asla vermem

Osmanlı devleti güçlü olduğu dönemlerin haricinde bu dönemde güç kaybetmiş 1800’lü yıllarda da mültecilerin sığınak yeri haline gelmişti. Macarlar 1848 yılında Avusturya’dan ayrılarak bağımsız bir Macar Cumhuriyeti ilan etmişler ve Louis Kossuth’u Cumhurbaşkanı seçmişlerdi.

Tacımı Veririm Tahtımı Veririm Ama Devletime Sığınanları Asla Vermem
Tacımı Veririm Tahtımı Veririm Ama Devletime Sığınanları Asla Vermem
Macarların Bağımsızlık Savaşı

Avusturya’ya karşı bağımsızlık savaşı başlatan Macarlar oldukça başarılı olmuşlardı. Ancak Avusturya Macar isyanının bastırmak için Rusya ile bir anlaşma yaptı. 200 bin kişilik bir Rus ordusu Macaristan üzerine gidince Macarlar dayanamadılar. Başta Cumhurbaşkanı Louis Kossuth olmak üzere birçok Macar Subayı ve binlerce Macar, Leh Osmanlı devletine sığındı. Osmanlı devleti kendisine sığınan mültecileri Tuna’nın doğusundaki Vidin şehrine yerleştirdi. Vidin’deki konaklara yerleştirilen Kossuth ve beraberindekiler misafir olarak ağırlandılar ve tüm masrafları devlet tarafından karşılandı.

Ancak mülteciler konusu kısa bir süre içinde uluslar arası bir soruna dönüştü.  Avusturya, Macarların, hükümdarlarına baş kaldırmış asiler olduğunu ileri sürerek Belgrad antlaşmasının 18.maddesi gereğince iadelerini istedi. Rusya da kendi tebaası olan Leh mültecilerinin geri verilmeleri yolunda talepte bulundu.

Tacımı veririm, tahtımı veririm ama devletime sığınanları asla vermem

Osmanlı devleti mültecilerin iade taleplerini kabul etmeyince Avusturya ve Rusya ültimatom tarzında notalar verdiler. Mültecilerin geri verilmemesi durumunda diplomatik ilişkileri kesme tehdidinde bulundular. Sultan Abdülmecit’in tavrı ise bu konuda netti: “Tacımı veririm, tahtımı veririm ama devletime sığınanları asla vermem” . Sultan Abdülmecit bir taraftan kendisine sığınanları iade etmemeye kararlıydı diğer taraftan ise sorunun barış yoluyla çözülmesi yönünde siyaset izleyecekti.

İlgili Makaleler
Avusturya ve Rusya’dan İade Talepleri

Avusturya ve Rusya’dan sert ifadelerle gelen iade taleplere karşı bir çözüm bulmak amacıyla Macar ve Leh mültecilerine Müslüman olmaları teklif edildi. Böylece mültecilerin iadesi hakkındaki antlaşma maddesinin dışında yeni bir durum ortaya çıkmış olacaktı. Mültecilerin önemli bir kısmı İslam’ı kabul etti. Ayrıca Osmanlı devleti İslam’ı kabul eden Macar subaylarını askerlerini kendi ordusunda görevlendirdi.  Bu durum Avusturya ve Rusya’nın sert tepkisine sebep oldu ve elçilerini İstanbul’dan çektiler. Böylece Macar mültecileri sorunu içinde savaş ihtimalinin de bulunduğu uluslar arası bir krize dönüştü.

Üzüntü ve Sıkıntı Anında Okunacak Dualar
Düşmana Karşı Okunacak Dua ve Ayetler
Sıkıntılardan Kurtulmak İçin Okunacak Dua

Bu gelişmelerin üzerine 11 Eylül 1849’da padişahın başkanlığında krize çözüm bulmak amacıyla Meclisi Mahsusa toplandı. Toplantıda mültecilerin iade edilmeyeceği yönünde bir karar alındı. Ancak bununla beraber Bükreş’te görevli Fuat Efendinin Çar ile,Viyana elçisi Kostaki Mussurus Beyin ise Avusturya Kralı ile görüşmesi ve bir anlaşma zeminin sağlanması kararı alındı.


Youtube Kanalımızı Takip Ediyor Musunuz?

İnternetten Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu