Hadisi Şerif

Türkiye’de Ulul Emre İtaat Söz Konusu Mudur?

Türkiye şeriatle yönetilen bir devlet değildir. Şeriatle yönetilmeyen bir devlette ulul Emre İtaatten bahsedilemez. Çıkarılan hiç bir kanunda Allah’ta ne der, Allah Resulünun bu konuda görüşü nedir denmeyen bir sistemde birilerini halife gibi görmek ve ikide bir Ulul Emre itaat demek faydasız ve boş iştir.

İbni Ömer (r.a)’dan bildirildiğine göre Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurmuştur

“Bir Müslüman günah işlemeye zorlanmadıkça sevdiği veya hoşlanmadığı her konuda İslam devletini yöneten Müslüman kimseye itaat etmesi gerekir. Bir günah işlemeye zorlandığı zaman kimseyi dinleyip itaat etmesi gerekmez.” (Buhari, Ahkam 4 Müslim İmare 38)

Allah Resulü bu hadisin de İslam devletini yöneten Müslüman yöneticiden bahsetmektedir. Bu hadiste anlaşılmayacak bir şey olmadığı gibi bir yerlere eğip bükmenin de bir anlamı yoktur.

Rabbimiz şöyle buyurmaktadır;

Allah ve Resulü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Her kim Allah ve Resûlüne karşı gelirse, apaçık bir sapıklığa düşmüş olur. Ahzab Suresi 36

Müslüman İdarecilere İtaat Etmek

Ebu Hureyre (r.a)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

“Bana itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur. İslam devletinin başındaki müslüman idarecilere itaat eden, bana itaat etmiş olur, onlara karşı gelen ise bana karşı gelmiş olur.” (Buhari, Cihad 109; Müslim, İmara 32)

İbni Abbas (r.a.)’dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

“İslam devletinin idarecisi durumunda olan kimselerden hoşa gitmeyen bir şey gören kimse sabretsin, zira kim islamın devlet başkanına ve idarecilerine itaatten bir karış dışarı çıkarsa, cahiliyye döneminde ölmüş gibi olur.”  (Buhari, Fiten 2; Müslim İmara 56)

Ebu Bekre (r.a.) Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyururken dinledim dedi.

“Kim Müslümanların Müslüman olan devlet başkanına ihanet ederse Allah ta ona ihanetinin cezasını verir.” (Tirmizi , Fiten 47)

Allah Resulü Hadislerde de görüldüğü üzere İslam devletinden ve bu devleti yöneten Müslüman yöneticilerden bahsediyor demokrasi yada laiklikle yönetilen ve bir tek Allah’ın hükmünün geçmediği sistemlerden bahsedilmiyor. Kim aksini iddia ediyorsa ya hiç bir şey bilmiyordur yada kendi siyasi partisi uğruna Allah’a ve Resulüne iftira atıyordur.

İlginizi Çekebilir:   Kaderle İlgili Hadisler
Kariyer Fikirleri - İnternetten Para Kazanmak
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu