Genel

Ya Hannan Ya Mennan Ya Deyyan Nedir Ne Demektir

Bir kul cehennemde bin sene ‘Ya Hannan! Ya Mennan!’ diye yalvarır. Nihayet Allah Cebrail’e ‘Git falanca kulumu bana getir.’ buyurur.

“Bir kul cehennemde bin sene ‘Ya Hannan! Ya Mennan!’ diye yalvarır. Nihayet Allah Cebrail’e ‘Git falanca kulumu bana getir.’ buyurur. Cebrail gider, fakat bütün oradakileri yüzü koyun (yere yatıp) ağladıklarını görür. (Yüzünü görmediği için adamı tanımaz) ve geri gelip Rabbine durumu arz eder.

“Allah kendisine: ‘O adam falanca yerdedir, git al getir.’ diye buyurur. Bunun üzerine Cebrail gider ve adamı Allah’ın huzuruna çıkarır. Allah ona: ‘yerinin iyi olup olmadığını’ sorar. Adam ‘çok kötü olduğunu’ söyler. Allah: ‘Bu kulumu tekrar yerine götürün.’ diye emreder.

Adam: ‘Ya Rab! Beni oradan çıkardıktan sonra bir daha oraya koyacağınızı hiç beklemiyordum.’ deyince, Allah: ‘Kulumu serbest bırakın.’ der (ve serbest bırakılır).” (İbn Hanbel, Müsned -Müessesetu’r-Risale-, 21/99; Mecmau’z-Zevadi, 10/384)

Rahman Ne Demek: Bütün yaratıklara rızıklarını veren, her an bütün mahlukat hakkında hayır ve rahmet irade buyuran, bütün mahlukatına sayısız nimetler veren Allah demektir. Şefkati herkesi kapsayan anlamına da geliyor.

Hannan Ne Demek: Rahmetlerin en lâtif cilvesini gösteren, Rahman ve Rahîm olan ve çok merhametli olan Allah demektir.

Mennan Ne Demek: İhsanı bol, çok çok ihsan eden, en çok nimet veren Allah demek.

Deyyan Ne Demek: Herkesin hesabını ve hakkını en iyi bilen ve veren Hâk Teâla demektir.

İnternetten Para Kazanma
İnternetten Para Kazanma Kariyer Fikirleri - İş Firkirleri

6 Yorum

    1. Butun Diller Ve Butun Renk’ler Allah’ındır Yaratılan Lisan Uzere Yaratansa Lisanı Vermekle Yukumludur Lisanları Yaratan Senin Dilinle Yalvarışını İşitmez İse Sen O Dili Kendin Yaratmıs Olamazsın Veya O Dili Başka Bir Tanrı Var Etmiş Olamaz O Bakımdan Sen Kendi Dilinle Yalvar O Dilin Sahibi Elbet Yalvarışına İcabet Eder Selametle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu